Aktuality

Ve čtvrtek 21.února jsou ve Sněmovně veřejná slyšení kandidátů do Rady ČRo. Zajímá vás, kdo se chce stát i vaším zástupcem v Radě a hlídat svobodu, nezávislost a transparentnost média veřejné služby?  Jsou kandidáti opravdu bezúhonní? Jaké jsou jejich motivy? Co očekává Tenisový klub Libeňák od svého nominanta? A jak to nese veslařský klub, který téhož kandidáta nominoval do Rady v minulém období? Bude bývalému ministrovi z vlády bez důvěry stačit plat radního? Jak pevně věří  kandidátka do kladenského Zastupitelstva, že doopravdy bude líp?

Odvolaný šéf Vltavy Petr Fischer meziročně zvedl poslechovost Vltavy o 35 procent. Ukázala to nová čísla Radio projektu. Pro srovnání: při odchodu šéfredaktora Vltavy Lukáše Hurníka v roce 2016 měla Vltava 41 tisíc denních posluchačů, s odchodem Petra Fischera 61 tisíc, a to za rok a půl nového schématu.

Vážený pane řediteli,

Vaše odpověď ze 3.1. na náš otevřený dopis z 15.10. nás nepříjemně zaskočila.

Nepravdivě tvrdíte, že jste náš dopis dostal v prosinci. Kdyby to byla pravda, odpověď v lednu by byla přijatelná. Ale pravda to není. Otevřený dopis iniciativy Za otevřenou Vltavu, podpisové archy a názory signatářů Vám byly doručeny celkem třikrát 15.10., 31.10. a 5.12. (viz podatelna ČRo).

Takto nazvala Ivana Svobodová v č. 1 svůj titulní text, v němž rozebírala dění v Českém rozhlase, a hlavně na stanici Vltava. Lze jen kvitovat s povděkem, že jej pojala skutečně objektivně, aniž by, jako některá jiná média, dala na manipulativní strategii vedení ČRo, na ono zavádějící a zástupné ohánění se poslechovostí, ztrátou důvěry a podobně. A dalo by se to napsat i jinak, jak ale 20. prosince předvedl generální ředitel René Zavoral na zasedání senátní komise pro sdělovací prostředky, rád se soudí... a proč živit advokáty, že.

Drama o třech dějstvích a hromadě výstupů do ztracena – tak nazval autor svou snahu domoci se konkrétních odpovědí v kauze Českého rozhlasu Vltava. Veřejnost se shromáždila, veřejnost se tázala, veřejnost nebyla vpuštěna, veřejnost se rozešla…

Zpráva o změně ve vedení rozhlasové stanice Vltava vzbudila ohlas nepřehlédnutelný i pro ty, kteří rádio neposlouchají. Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral ukončil spolupráci s kulturním publicistou a filozofem Petrem Fischerem, kterého najal do vedení Vltavy před dvěma lety, aby dal vysílání nový směr, a osobnosti veřejného života i pracovníci Českého rozhlasu na to reagovali podepisováním dopisů na Fischerovu obranu. Koncem prosince se občané dokonce na protest proti vyhazovu šéfa artové stanice shromáždili před budovou rozhlasu k demonstraci; nápisy na jejich transparentech ovšem hlásily, že tu nejde jen o Fischera. „Normalizace není normální“, stálo na nich.

Zveme Vás dnes 19.12. v 18.30 před budovu Českého rozhlasu v Praze na setkání signatářů a přátel Iniciativy za otevřenou Vltavu, kterým chceme veřejně vyjádřit podporu zaměstnancům ČRo v jejich úsilí vytvářet kvalitní vysílání nezávislé na politických a mocenských tlacích.

Vážený pane řediteli, vážený pane kolego,
s neskrývanými rozpaky sleduji situaci kolem rozhlasové stanice Vltava. Namísto očekávané diskuze nad obsahovým směřováním této stanice je předváděna pochybná přehlídka mocenských technik a rétorických obratů: údajný pokles sledovanosti, posudky suspektních odborníků, vyslovování nedůvěry až po náhlý přesun jednání Rady Českého rozhlasu do Hradce Králové. 

Vážený pane generální řediteli,

s rozčarováním a pochybnostmi sleduji dění posledních měsíců a dnů v Českém rozhlase. Jakožto rektor vysoké školy, kterou pojí s Českým rozhlasem partnerství a která hostí a spoluorganizuje prestižní rozhlasový festival Prix Bohemia Radio, Vás žádám o racionální a důstojné vysvětlení odvolání šéfredaktora stanice Vltava pana Petra Fischera.

Vlastně se to dalo tušit. René Zavoral odvolal pověřeného šéfredaktora stanice Vltava Petra Fischera, respektive mu neprodloužil smlouvu. Že se to stane, jsem tušil třeba já, protože jsem se shodou okolností byl v létě podívat na zasedání Rady Českého rozhlasu – a byl to zvláštní zážitek.

„Vltava je na historickém minimu … Na platformě a na kořenech Vltavy by měla vzniknout zcela nová art stanice,“ prohlásil v roce 2017 generální ředitel ČRo René Zavoral. Zároveň dodal, že dle jeho mínění patří na tento typ stanice i jiná než vážná hudba.

http://www.ceskamedia.cz/clanek/10336/rene-zavoral-na-korenech-vltavy-by-mela-vzniknout-zcela-nova-art-stanice?fbclid=IwAR2oM-vv-8odVRQarhAfwiRDDHVqiXd6XxCPozx4KMBTU-STrzG9SioAFL4

Vážený pane Pokorný,

obracím se na Vás, ombudsmana Českého rozhlasu, jako mluvčí iniciativy Za otevřenou Vltavu s následujícím problémem. Již třikrát jsem psal generálnímu řediteli Českého rozhlasu, panu René Zavoralovi (15. a 31. října a 7. prosince 2018). Dopisy sice prošly podatelnou, tím to ale skončilo, jelikož jsem dosud nedostal nejen jedinou odpověď, ale dokonce ani slovo potvrzení, že pan generální ředitel mé dopisy dostal nebo četl.

Jsem přesvědčen, že právě Vy jste tou osobou, na níž bych se měl, a mohl obrátit...

Mějte se pěkně a předem děkuji za odpověď,

Josef Rauvolf
mluvčí iniciativy Za otevřenou Vltavu

Audiozáznam z Rady ČRo ze dne 28. listopadu najdete v tomto odkazu:  
https://prehravac.rozhlas.cz/audio/4020593
V 1. části audiozáznamu se o Vltavě mluví od 35. minuty.  

Ve 2. části audiozáznamu je možné od 10.minuty sledovat nečekanou situaci po dotazu z řad přítomných diváků na to, kdo povede stanici Vltava od 1.1.2019:
https://prehravac.rozhlas.cz/audio/4020594

Odkaz na průzkum poslechovosti Radioprojekt: https://media.rozhlas.cz/_binary/04020592.pdf

1/ Dnes je to přesně rok, co jste přišel se zásadní programovou změnou ČRO 3 Vltava. Z “elitářské” stanice klasické hudby jste udělal artovou stanici s důrazem na mluvené slovo a kritickou kulturní publicistiku. Co se podle vás za ten rok podařilo a co naopak ne?

O Vltavě se více ví, je otevřená, je blíže společnosti, žije (kulturně) s ní. To se podařilo díky práci lidí v redakci, na sociálních sítích, v marketingu, ve Výrobě. Začali jsme plnit ona tři “O”, o nichž jsem mluvil na začátku: otevření, omlazení, oživení. V tom se musí pokračovat. Nemyslím, že by se něco úplně nepovedlo, ale vždy se dá pracovat na vnitřku vysílacího schématu, na obsahu, na formátech. Tam je práce nekonečná, věčná. Stejně tak jako v hledání nových tváří, které by u rozhlasu zůstaly a dokázaly svou osobností inspirovat vysílání i posluchače. 

Podporují nás