Takto nazvala Ivana Svobodová v č. 1 svůj titulní text, v němž rozebírala dění v Českém rozhlase, a hlavně na stanici Vltava. Lze jen kvitovat s povděkem, že jej pojala skutečně objektivně, aniž by, jako některá jiná média, dala na manipulativní strategii vedení ČRo, na ono zavádějící a zástupné ohánění se poslechovostí, ztrátou důvěry a podobně. A dalo by se to napsat i jinak, jak ale 20. prosince předvedl generální ředitel René Zavoral na zasedání senátní komise pro sdělovací prostředky, rád se soudí... a proč živit advokáty, že.

Bylo to zasedání zajímavé, včetně poučujícího vstupu dvou poslanců PS (oba zřejmě čirou náhodou ANO), stojících za René Zavoralem, stejně jako podobně motivovaná řeč Štěpána Kotrby (Parlamentní listy a ten pán s pepřákem ze sjezdu ČSSD), o již zmíněném příspěvku samotného generálního ředitele nemluvě.

V krátkosti jen pár doplňujících fakt – k dnešnímu dni naši iniciativu podepsalo 2310 občanů, nemluvě o mnoha osobnostech, které v několika větách vyjádřily svou podporu takové podobě Vltavě, k níž směřoval Petr Fischer. Namátkou Václav Bělohradský, Kryštof Kintera, Eliška Wagnerová, Tomáš Hanák nebo Petr Oslzlý, či ji vložily do delšího dopisu, jako ředitelé galerií a dalších kulturních institucí. Pro vedení ČRo samozřejmě nula...

Do pondělí 7. ledna se mohou hlásit zájemci o post nového šéfredaktora Vltavy, interní výběrové řízení má být rozhodnuto do 21. ledna – doufejme jen, že nový šéf nebude nějakými bližšími vazbami spjat se současným vedením. A hlavně, že bude, ve světle výtek vůči vyhozenému Petru Fischerovi, dostatečně loajální vůči vedení, kompetentní a na výši... Jinak, naše iniciativa samozřejmě pokračuje, viz stránky www.zaotevrenouvltavu.cz.

Josef Rauvolf
mluvčí iniciativy Za otevřenou Vltavu

Podporují nás