Dne 13. března byl Poslaneckou sněmovnou, převážně hlasy poslanců ANO a SPD, opět zvolen do Rady Českého rozhlasu Tomáš Kňourek, přispěvatel demagogických Parlamentních listů a šiřitel propagandy dezinformačních webů, který v minulosti štvavým způsobem vystoupil proti svobodě slova v kauzách reportáže Janka Kroupy o dotacích Agrofertu a údajného “porna“ na stanici Vltava.   

V reakci na tuto skutečnost se iniciativa Za otevřenou Vltavu připojuje k platformě Svobodu médiím! a vyzývá ke společnému postupu proti faktické privatizaci veřejnoprávních médií Babišovým ANO.

Generální ředitel René Zavoral svými kroky poškozuje důvěru veřejnosti v Český rozhlas, radikalizuje odpůrce veřejnoprávních médií a staví do nepříznivého světla zaměstnance Českého rozhlasu.

Lživými tiskovými prohlášeními ve věci šéfredaktora stanice Vltava Petra Fischera a hudebního publicisty Jiřího Černého pošlapává podstatu ČRo jako média otevřeného a transparentního, které podporuje hodnoty demokracie. Postoj ředitele Českého rozhlasu vzbuzuje podezření, že je sám řízen politiky, kteří si existenci nezávislých médií nepřejí.

Zbytným nákupem luxusního auta generální ředitel vyvolává pochybnosti o účelném nakládání s koncesionářskými poplatky. 

Vnitřní mechanismy, které mají rozhlas kontrolovat v řádném plnění veřejné služby, selhávají. Rada ČRo v současném složení není kontrolním orgánem veřejnosti, namísto toho slouží řediteli a legitimizuje jeho kroky. 

Josef Rauvolf , mluvčí iniciativy Za otevřenou Vltavu: „Součinnost vedení ČRo a Rady ČRo sledujeme téměř rok a vede nás k důvodné obavě, že Rada nekoná v souladu se Zákonem o Českém rozhlasu. Proti tomu je třeba se postavit."

David Smoljak, koordinátor platformy Svobodu médiím!: „Značná část politické scény se už vůbec netají snahou přitáhnout elektronickým médiím významně uzdu. Zatím ještě pořád máme nejlepší média veřejné služby ze všech zemí Visegrádu. Nedopusťme, aby se to změnilo!“

 

Podporují nás